لامپ هالوژن مادون قرمز
لامپ هالوژن مادون قرمز
ژوئن 11, 2018
المنت سرامیکی مادون قرمز
المنت سرامیکی مادون قرمز
ژوئن 11, 2018
ترموکوپل

ترموکوپل

ترموکوپل

ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب میگردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید میشوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود ۱۷۰۰ درجه میباشند . با توجه به پدیده سیبک اتصال هر دو فلز از نوع مختلف باعث ایجاد آن شده و تولید میلی ولتی متناسب با دمای اعمال شده میکند از این رو انواع مختلفی از تر مو کوپل میتوان تولید کرد در حالی که در استانداردهای متداول میتوان از انواع ۱۰ یا ۱۲ ترموکوپل یاد کرد که در مدلهای های مختلف و با اشکال گوناگون تولید میشود . با توجه به کاربرد ، محیط اندازه گیری دما ،رنج دما ، اندازه گیری دقیق از انواع ترموکوپلها میتوان به انواع زیر اشاره کرد :

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپل های نوع K از سیم فلزی Ni-Cr (به نام تجاری کرومل Chromel) و Ni-Al (به نام تجاری آلومل Alumel) ساخته می شود.این نوع ارزان قیمت است و یکی از پرکاربردترین ترموکوپل ها می باشد. رنج عملکرد دمایی آن بین −۲۰۰ °C و +۱۳۵۰ °C و حساسیت آن تقریبا ۴۱ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. ترمو کو پل نوع K بخاطر استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد لذا در کوره ها که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب تر می باشد

 

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپل تیپ K

 

ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپل ها از فلز آهن Fe و آلیژهای مس – نیکل Cu-Niساخته می شود. رنج دمایی این ترمو کوپل بین −۱۸۰ °C و +۷۵۰ °C است. به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترمو کوپل ، در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود. حساسیت ترمو کوپل نوع J ، به اندازه ی ۵۵ µV/°Cاست و برای طرح های جدید توصیه می شود. در ترمو کوپل نوع J به علت وجود آهن در مکانهایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد استفاده نمی شود.

ترموکوپل تیپ J

ترموکوپل تیپ J

 

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپل های نوع E با استفاده از فلزات Ni-Cr (کرومل) و Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی آن ، بین −۴۰ °C و +۹۰۰ °C است. این ترمو کوپل با ۶۸ µV/°C بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است ، استفاده کرد.

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپل تیپ E

 

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل های نوع T از مس Cu و آلیاژ نیکل – مس Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی این نوع ترمو کوپل ، بین −۲۵۰ °C و +۴۰۰ °C است. این ترمو کوپل نسبتا ارزان و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد. حساسیت این ترمو کوپل ، ۴۶ µV/°C است.ترمو کوپل نوع T در صنعت به دلیل اینکه نسبت به تمام انواع ترمو کوپل خطیتر است و رنج درجه حرارت مناسبی دارد و همچنین از حساسیت خوبی برخوردار است در صنعت بیشتر مورد استفاده می گیرد.

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل های نوع N از فلزهای Ni-Cr-Si (به نام تجاری نیکروسیل) و Ni-Si-Mg (به نام تجاری نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین−۲۷۰ °C و +۱۳۰۰ °C است. حساسیت این ترمو کوپل ، به اندازۀ ۳۰ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل تیپ N

 

*****

دانلود کامل مقاله ترموکوپل 

THERMOCOUPLES

A thermocouple is a sensor for measuring temperature. It consists of two dissimilar metals

joined together at one end. When the junction of the two metals is heated or cooled a voltage is produced that can interpreted by a temperature controller, high limit or display device. There are two common constructions for these: Tube and Wire and Mineral Insulated. The tube and wire uses an empty stainless tube with a wire inside which has a welded tip incorporating the wire junction. This construction is typically used to 900ºF. The Mineral Insulated construction uses a highly compacted stainless sheath with solid conductors encased in magnesium oxide insulation. This construction offers a wider variety of diameters, allows for the sensors to be bent in the field and for temperatures to 2200ºF. These sensors are available is a huge range of physical packages with a variety of lead wire, housing, and mounting options

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما